Jak zacząć swój biznes online?

Ten wpis będzie o tym o czym należy pomyśleć, budując swój sklep internetowy i z jakich narzędzi skorzystać projektując swój przyszły biznes.

Od czego zacząć.

Najlepiej zacząć od stworzenia zrozumiałego planu, tego co chcemy robić / zrobić i jak ma to funkcjonować. Zrobienie planu to podstawa i bez tego nie da się nigdzie dalej pójść – ok, da się ale taka droga często prowadzi do nikąd i narazi nas jedynie na niepotrzebne straty.

Jak zabrać się do stworzenia zrozumiałego planu? Przedstawię wam sposób, który w moim odczuciu bardzo dobrze się sprawdza pozwalając zobaczyć wszystkie aspekty projektowanego przedsięwzięcia. Tej metody można używać do projektowania strony, sklepu online, tradycyjnego sklepu, biznesu, wydarzenia… i co sobie tylko wymyślicie, a będziecie chcieli to zaplanować.

Metoda, o której opowiem nazywa się mapowaniem umysłu (mind maping) i opiera się na teorii, która mówi o tym że robiąc zwykły plan, listę, używamy tylko jednej półkuli mózgu. Po to aby móc lepiej zrozumieć, to z czym będziemy się mierzyć w naszym projekcie, warto wykorzystać dwie strony naszego mózgu, dwie jego połówki tą analityczną i kreatywną, abstrakcyjną.

Proponuję zgromadzić kolorowe mazaki i arkusz brystolu, papieru, taki, aby dało się na nim swobodnie rysować. Najlepiej, gdyby to był naprawdę duży arkusz papieru.

Będę wstawiał do wpisu obrazki, rysowane w aplikacji na komputerze, będą bardziej czytelne, sam w codziennej pracy stosuję papier i mazaki.

Budujemy nasz biznesZaczynamy naszą mapę od wpisania na środku arkusza tematu, którym chcemy się zająć. I podstawowych bezpośrednio związanych z przedmiotem tego biznesu pojęć, dobra rada nie ograniczajcie się, wpisujcie wszystko co wam przychodzi do głowy i jest związane z danym projektem.

Po lewej stronie pokazuję o czym mówię, przedmiotem naszego interesu będzie sklep internetowy i postaram się pokazać wam jak go dobrze zaprojektować, tak żebyśmy mieli od początku do końca kontrolę nad naszym biznesem i pełen jego obraz.

Ok wpisaliśmy sklep i to co możemy robić w sklepie, w tym przypadku jest to sprzedawanie, kupowanie, komis, wymiana. Lubię różowy kolor użyję różowego. Na waszych arkuszach może to być dowolny inny kolor, tak czarny to też kolor, ale warto stosować różne kolory. Łatwiej będzie nam ogarniać cały projekt, bez zbędnego filozofowania i tracenia czasu na rozróżnianie, czy to należy rzeczywiście do tego obok czego jest narysowane. Rysujmy i piszmy w kolorach.

Mamy początek określania naszego biznesu i tego jak będziemy w nim działać, określiliśmy wszystkie główne punkty, jakie się z tym wiążą. Wszystko w formie hasłowej do dalszej pracy nad tematem.


Po jakimś czasie dojdziemy do miejsca, w którym będziemy mieli naniesione na naszym arkuszu mniej więcej wszystkie aspekty naszego biznesu.Sprawdźmy, mamy:

 • sklep,
 • towar,
 • klienta,
 • logistykę,
 • finanse,
 • reklamę,
 • wygląd,
 • oprogramowanie i serwer.

 

Wszystkie główne punkty są połączone kolorami, które w bardzo czytelny sposób pomogą nam zrozumieć, zależności przebiegające w naszym biznesie. A co za tym idzie, pomogą nam ułożyć sensowny biznes plan, którego podwaliną jest narysowana przez nas właśnie mapa myśli. Obraliśmy ją w czytelne i łatwe do zapamiętania ramy.

Oczywiście, żeby nasza mapa mogła w pełni oddać zależności pomiędzy poszczególnymi aspektami, należałoby do niej dodać jeszcze więcej połączeń…

Ale żeby nie zaciemniać, mamy określoną podstawę – położyliśmy fundament pod nasz sklep.

Zanim przejdziemy do następnego etapu tworzenia mind mapy, omówię w skrócie podstawowe aspekty naszego przedsięwzięcia.
Podstawa biznesu i podstawowe sposoby zarabiania pieniędzy – kupujemy towar, sprzedajemy, pośredniczymy, przyjmujemy w komis, wymieniamy za dopłatą na nowszy, piszemy na blogu i opowiadamy o nas i tym co robimy.

Podstawa nie wymagająca szerszego omówienia, zdecydowaliśmy się mieć sklep internetowy i te sześć podstawowych aktywności może generować dla nas dochód.Miejscem, gdzie będziemy prowadzić nasz sklep jest serwer internetowy. Serwer możemy porównać do budynku, w którym może mieścić się sporo różnych rzeczy, mieszkania prywatne, firmy, skrzynki na listy ect.. Warto zwrócić się o pomoc w wyborze odpowiedniego serwera do specjalisty.

Serwer jest jak samochód, nie koniecznie musimy posiadać najdroższy i największy dostępny na rynku. Zgodzimy się, że posiadając kartę rowerową, nie będziemy mieli użytku z wielkiego ciągnika siodłowego z naczepą.

Domena czyli nasz adres internetowy, tak jak tradycyjny adres, jest przypięty do konkretnego budynku, tak w dużym uproszczeniu domena jest przyporządkowana do naszego serwera. I kieruje naszych potencjalnych klientów do naszego sklepu.

Certyfikat SSL informuje klienta że miejsce w jakim dokonuje zakupu, jest bezpieczne i ruch internetowy w naszej domenie jest zabezpieczony za pomocą szyfrowania utrudniającego kradzież danych.

Oprogramowanie którego najczęściej używam do budowy sklepów to WordPress z sklepem WooCommerce. Używam tego zestawu, ponieważ jest to rozwiązanie opensource czyli takie, którego kod jest ogólnie dostępny, można je modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb bez konieczności płacenia opłat licencyjnych.

Do tego zestawu programów istnieje szeroka masa dodatków i rozszerzeń zmieniających funkcjonalność tego oprogramowania.

Podstawowe potrzebne nam funkcjonalności to:

 • zarządzanie magazynem
 • obsługa płatności po stronie sklepu i komunikacja z bankami za pośrednictwem operatora płatności
 • wysyłki
 • aukcje online
 • google market czyli sprzedaż produktów bezpośrednio w wyszukiwarce google

 

Wygląd sklepu popularnie nazywany szablonem, to to w jaki sposób klienci widzą nasz sklep oraz wszelkie treści jakie im prezentujemy + wszystkie inne rzeczy, które są ukryte przed wzrokiem klienta, a wspierają proces zakupowy, marketing, pozycjonowanie i statystyki.Ta część naszej mapy myśli jest poświęcona klientowi i sposobom na uzyskanie odwiedzin w naszym sklepie. Jest masa sposobów na pozyskanie klienta, wymagające dużych nakładów finansowych, dużej ilości pracy, pośrednie i takie które ich nie wymagają, a generują wymierne korzyści.

Pozyskanie klienta i doprowadzenie do sprzedaży to cel zintegrowanych działań reklamowych, których głównym punktem jest czytelne/odpowiednie przedstawienie swojej oferty, zaprezentowanie jej zainteresowanym osobom, albo spowodowanie zainteresowania poprzez nasze działania marketingowe naszą ofertą i finalizacja transakcji.

Serwisy społecznościowe takie jak Facebook, Instagram, Google+, Youtube itp… są doskonałymi narzędziami do informowania klientów o naszej ofercie. Strony aukcyjne przez które sprzedajemy, poprzez dużą ilość odwiedzin, mogą być też doskonałym miejscem do promowania naszego biznesu online.

Usługi mailingu pocztowego i przesyłanego pocztą elektroniczną kierowane do klientów w formie newsletterów i wiadomości, kuponów rabatowych, urodzinowych, prezentowych ect. wysyłanych bezpośrednio przez sklep uzupełniają możliwości pozyskiwania klientów i generowania sprzedaży.

Możliwość otwarcia i prowadzenia sklepów na Facebooku, Allegro i prezentowania swojej oferty bezpośrednio w wyszukiwarce Google zwiększa potencjalną szansę na sprzedaż.

Finanse i wszystko co z nimi związane, konta bankowe, złotówkowe, dewizowe, warto tu zastanowić się nad tym, do jakich krajów będziemy sprzedawać nasze usługi, towary.

Przemyślenie tego punktu pozwoli nam dobrać odpowiednie metody płatności tzw. Bramki Płatności i wybrać pośredników, którzy obsłużą płatności. Przy pośrednikach warto na samym początku sprawdzić prowizje, jakie operatorzy pobierają za obsługę transakcji i przelewów.

Logistyka i wszystkie rzeczy związane z przesyłaniem towaru obsługą zwrotów, reklamacji, wysyłką, pakowaniem, magazynem. W tym miejscu jest szereg aspektów prawnych, które są nałożone przez ustawodawcę na sklepy, należy o nich pamiętać po to, aby uniknąć problemów.


Pierwsza warstwa naszego planu biznesowego jest gotowa. Oczywiście to nie zamknięte dzieło i można je modyfikować, zmieniać, ulepszać. To co tutaj oglądamy daje nam dobry fundament pod budowanie solidnego biznesu.

Dodałem kilka punktów, w których można wybrać sobie, czy chcemy te aktywności realizować samemu, czy też zlecimy je komuś. W dzisiejszym świecie wszystko jest przeliczalne na czas, a czas łatwo ubrać w ramy finansowe. Każdej rzeczy możemy się nauczyć (kosztem czasu) lub zapłacić za jej zrobienie (kosztem pieniędzy). Warto pamiętać też o tym, że cudowne okazje nie istnieją i chcąc posiadać coś, co będzie na odpowiednim poziomie musimy liczyć się z kosztami. Ale to opowieść na inny wpis.

Stworzony przez nas plan, mapa myśli, mind map, pomoże nam dokładnie zorientować się we wszystkich punktach naszego biznesu. Na taką mapę możemy nanieść bardzo dokładnie i szczegółowo wszystkie jego aspekty. Po to aby uniknąć wszelkich niespodzianek.

Np. Logistykę możemy rozłożyć na czynniki pierwsze. Do naszej mapy, przy wysyłce wpisać: materiały do pakowania, kartony ozdobne albo zwykłe, taśmę klejącą, taką z nadrukiem firmowym, albo całkiem zwykłą szarą, przezroczystą, drukarkę do drukowania listów przewozowych, dokumentów transakcyjnych, szafę do składowania materiałów albo regał, krzesło, lampę.

Po co robić tak szczegółową mapę można zapytać? Po to, aby zrobić na jej podstawie szczegółowy kosztorys, który będzie drugą warstwą naszej mapy myśli. Przygotowanie kosztorysu da nam możliwość precyzyjnego budżetowania biznes planu, co jeśli staramy się o uzyskanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych bardzo mocno nas uwiarygodni w oczach potencjalnego inwestora.

Plik z mapą  WWW.xmind.

W następnym wpisie pokażę następny krok – warstwę z wyliczeniami finansowymi.